هیهات منا الذلة

هیهات منا الذلة

نبودن بهتر از بودن
اگر در سایه ذلت بیارامی
اگر اسفندیار جان
به تیر گز فرو بخشی
به از عمری هزاران ساله در زی خمار خفت و خواری
به مردستان خون
غیوران احد ،شیران عاشورا
فروخفتند در خون تا ذلت را
به آهنگی فرو رانند از دشت رشادت
که مردن جامه ای خوشتر ز ذلت بود مردان را
نفس گر در هوای مرد دون باشد
شهادت زینت مردان مرد است
به غار نیستی گر بخوابی صد هزاران سال
ز دقیانوس ذلت به

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

۱۶ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است


وزیر مردمی‌ حالت که خوب است؟!

کجایی؟! حال و احوالت که خوب است؟!

حسابی رو به راهی؟! خوب کوکی؟!

تو هم انگار عضو فیس بوکی

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۱ ۲۹ مهر ۹۲ ، ۰۰:۵۸
هیهات من الذله

امام خمینیامام خمینی

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۶ مهر ۹۲ ، ۱۳:۵۶
هیهات من الذله

قطب راوندى در کتاب لبّ اللباب روایت می‌کند که: «در شب معراج افرادى به پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله نشان داده شدند که شکم‏ها‏شان همانند اتاق آکنده از جمعیت بود و آنان در مسیر رفت‏ وآمد آل فرعون قرار داشتند. هنگامى که احساس می‌کردند آنان می‌آیند، بر می‌خاستند تا از راه آنان کنار روند اما شکم‏ها‏شان آنان را منحرف می‌کرد و بر زمین می‌افتادند و آل فرعون در رفت و برگشت، آنان را پایمال می‌کردند. پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله از جبرئیل پرسید: اینها چه کسانى هستند؟

جبرئیل پاسخ داد: رباخواران!»

منبع :بروجردى، آقا حسین، منابع فقه شیعه (ترجمه جامع أحادیث الشیعة)، 31جلد، انتشارات فرهنگ سبز – تهران، چاپ: اول، 1386 ق.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ مهر ۹۲ ، ۱۳:۳۸
هیهات من الذلهمنبع :

reba.ir

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۶ مهر ۹۲ ، ۱۳:۲۵
هیهات من الذله

همیشه برایم سوال بود که چطور می‌شود خیام بود! یعنی شاعری بزرگ باشی و مردم تو را عارفی بس گران سنگ قلم داد کنند و در عین حال ستاره شناس و منجمی‌مهم باشی و به عنوان ریاضی دانی برجسته رابطه ای را در علم ریاضی و مثلثات رقم بزنی که چند صد سال بعد به مثلث خیام پاسکال شهرت یابد! و در فلسفه، دین، تاریخ، گاهشماری و موسیقی صاحب نظر باشی! احتمالاً خیام یا خیلی بیکار بوده یا دیوانه و یا انسانی متمــایز از دیگر افراد جامعه! اما نگاه تک وجهی از خیام در کشور ما تصویری شاعرانه از او بر جای گذاشته انگار نه انگار که علم جبر تمام قد مدیون خیام است.


حسن عباسی

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۳ مهر ۹۲ ، ۰۱:۳۶
هیهات من الذله

مذاکره

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۱ مهر ۹۲ ، ۰۰:۴۴
هیهات من الذله

دمیرى نقل کرده که واثق بالله عباسى به جماع رغبت زیادى داشت . از طبیب مخصوص خود داروئى براى ازدیاد قوه باه خواست . طبیب گفت جماع زیاد بدن را نابود مى کند من میل ندارم که شما فرسوده شوید. واثق گفت چاره اى نیست باید تقویت شوم . طبیب دستور داد که گوشت سبع (1) را هفت مرتبه با سرکه اى که از شراب به عمل آمده بجوشانند، بعد از شراب خود به مقدار سه درهم (54 نخود) میل کند. واثق مطابق دستور او عمل نکرد و از آن مقدار تجاوز نموده زیاده روى شدیدى کرد به اندازه اى که بزودى به مرض استسقا مبتلا گشت .

اطبا اتفاق کردند بر اینکه باید شکم او شکافته شود بعد او را در تنورى که به آتش زیتون تافته شده بنشانند. تنور از التهاب سرخ باشد. این کارها را کردند سه ساعت از آب خوردن جلوگیرى نمودند. واثق همى فریاد مى کرد و آب مى خواست تا اینکه در بدنش آبله هائى پیدا شد هر دانه به اندازه یک خربزه او را از تنور بیرون کردند. پیوسته مى گفت مرا به تنور برگردانید اگر نه ، خواهم مرد. باز او را داخل در تنور کردند از داد و فریاد خاموش شد.

آن ورمها منفجر گشت . آبى از آنها بیرون آمد واثق را از تنور خارج کردند در حالیکه بدنش سیاه شده بود. پس از ساعتى هلاک شد. همین که وفات یافت پارچه اى بر روى او کشیدند. مردم مشغول به بیعت کردن با متوکل شدند. جنازه واثق را فراموش کردند از داخل باغ چند موش خارج شده چشمهایش را بیرون آوردند کسى متوجه این پیشآمد نشد تا او را غسل دادند.(2)


1- حیوان درنده مطلقا. 

2- تتمة المنتهى ، ص 231.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۴ مهر ۹۲ ، ۲۲:۵۴
هیهات من الذله